Skip to content
Kanuumakajate laager

Kolmepäevane süsta- ja kanuumatk Võhandul

Võhandu on Eesti pikim jõgi (179,4 km). Võhandu algab Otepää kõrgustiku idaosast, voolab läbi Võru orundi järvede, Kagu-Eesti lavamaa ja Peipsi nõo ning suubub 179,4  kilomeetrise silmusklemise järel Lämmijärve (suue Põlvamaal, Võõpsus). Ülemjooksul on jõe nimi Pühajõgi või Voo, alates Võrust kannab Võhandu nime. Keskjooksul (Paidras) jõgi uuesti kitseneb, voolates kõrgete liivakivikaljude ja koobastega ääristatud kärestikulises sängis.
Kolmepäevane matk algab Võru lähedalt ning lõpeb Räpinas. Elamuslik 80 km veematkamarsruut sobib nii peredele kui sõpradele metsiku elu nautimiseks.
See on iseseisev matk, te liigute omal käel, kujundate ise oma matkapäeva, liikumisgraafiku, teekonna pikkuse ja leiate õhtul telkimiseks sobiva koha. Vajalikud näpunäited ja lisamaterjalid saate lähtekohas matkajuhilt.

Kanuumatka info

  • Täiskasvanu: süstamatk, kanuumatk 70 €/in
  • Laps 6-16 a: 50 €/in
  • Registreeruge: +37256678113 või saatke oma soov e-posti aadressile: info@matkajuht.ee

Matkade toimumise ajad

Matkad toimuvad jääminekust uue jäätumiseni. Turvalisuse pärast ei saada me veele üksikuid matkajaid. Üksikud matkajad saavad liituda meie matkakalendri plaaniliste matkadega.

Plaaniliste matkade kalender. Kliki!

Plaaniliste matkade kalender

Mida matka hind sisaldab?

  1. Varustus. Kanuu, parve või süstavarustus. 3 kohaline kanuu (2 täiskasvanut+1 laps) Tahe Marine “Aqua Avant” või 2 kohaline plastikust matkasüst “Prijon Cruiser”, 6 kohaline parv Gumotex Ontario, aerud, päästevestid, auskar, kaart ja legend, kuivatussvamm ja prügikotid. Aluse tüübi saate valida omal soovil.
  2. Juhendamine ja abi. Maksumusse on arvestatud  sõiduvõtete ja marsruudialane juhendamine enne starti. Samuti abi, kui juhtute jääma marsruudil hätta.
  3. Transport. Hinda on arvestatud juhi transport sihtkohast tagasi lähtekohta oma auto juurde (juhul kui saabute isikliku autoga).

Mida matka hind ei sisalda?

Sööki, magamiskotti, telki ja vahendeid toiduvalmistamiseks.
Toidu saate kaasa osta enne matka Võru kauplustest. Varusid saate täiendada teekonna kestel Leevi ja Leevaku kauplustest lahtiolekuaegadel (info kaardil ja legendil).

Võhandu veematka marsruut

Matkateekonna lähe asub Võru lähedal. Siin kohtute kokkulepitud ajal matkajuhiga, võtate vastu varustuse, saate aerutamise algõppe ja hädavajaliku info teekonna kohta. Matkajuht aitab kaardile märkida kohad kus peate maabuma ja paadid üle kandma ning annab soovitusi telkimiskohtade asjus. Teie teekond lõpeb Räpinas kokkulepitud kohas.
Kogu matkainfo, kaasa arvatud teekonna täieliku kirjelduse saadame teile peale osavõtutasu ülekandmist.

Mida huvitavat võite matkal näha?

Matkates püüdke säilitada vaikust. Siis ehk õnnestub teil metsikuid loomi – näiteks kopraid näha. Nende peiteurud asuvad lähtekohast pisut allavoolu ja mitmes pool hajutatult kogu teekonna vältel. Parimad ajad kopravaatluseks on varahommikul ja õhtuti. Lõuna-Eesti metsad on koduks veel põdralemetskitsele, ilvesele, karule, hundilerebasele, metsseale. Neid silmab küll harva, kuid liikudes vaikselt allavoolu, võib teil olla õnne.
Kõige puutumatum ja huvitavam osa Võhandust jääb Paidra vesiveski ja Reo maantesilla (Põlva-Värska maanteel) vahele. Paidral tuleb kanuu esimest korda veest välja tõsta ja tammist mööda kanda. Siit algava lõigu alguses on vool laisk, kuid edasi jõesäng aheneb, pikkamööda tekib rohkem kivikärestikke ning vee kiirus kasvab. Jõgi laieneb ja vool vaibub taas alles 8 km pärast – Leevi elektrijaama paisjärvel.  Leevi elektrijaama tammist tuleb süstad, kanuud teist korda üle kanda.
Leevilt algavas Võhandu ürgoru kaitseala lõigus võib jõeoru sügavus ulatuda 30 meetrini. Siin asuvad ka Võhandu jõe kõige märkmisväärsemad kärestikud, veskid, liivakivipaljandid ja koopad. See lõik võlub oma puutumatute metsade ja kaunite vaadete poolest.
Teekonna kõige põhjapoolsemale punktile Viiral, järgneb veel 2 kärestikku Viial ja Reol ning seejärel vool taltub, ning kuni Räpinani voolab Võhandu rahunenult oma sängis. Viimane ülevedu enne Räpinat tuleb teha ümber Leevaku elektrijaama tammi.

Kalastamine

Kalastuspileti saate lunastada enne matka

  1. mobiilmaksega (sel juhul peab matkal kaasas olema isikut tõendav dokument)
  2. Lihtõngega kalastamine on tasuta.

Millist isiklikku varustust/riietust vajate matkal?

Et matk kujuneks võimalikult mugavaks, pakkige asjad veekindlatesse kottidesse. Siin mõned soovitused varustusele.

Hügieenitarbed

Seep, hambapasta, plaastrid, niisked salvrätid, päikesekreem, valuvaigisti, rull leukoplasti, sääsetõrjevahend. Võtke palun kaasa ainult biolagunevad pesuvahendid. Putukarikkal ajal võib abi olla ka sääsevõrgust.

Riietus

Riietuge rõivastesse mida teil pole kahju määrida ja lõhkuda. Parimad on kiirelt kuivavast materjalist valmistatud riided. Teadke, et puuvillased T- särgid, džemprid ja teksapüksid kuivavad aeglaselt. Pakkige kaasa vihmariietus (jakk ja püksid), veejalanõud, laagrijalanõud, paar sooje sokke, soe sviiter, lühikeste ja pikkade käistega särk, peakate mis kaitseks kõrvetava päikese või vihma eest, matkapüksid paadisõiduks, paar pikki aluspükse, lühikesed püksid, varualuspesu, anorak (või midagi sarnast) ja riietus milles magada.

Varustus

Magamiskott, magamismatt, veekindlad kotid, käterätik, telk, sööginõud ja toiduvalmistamise varustus.
Lisavarustus: päikeseprillid, tikud, nuga, maiustused

Soovitused matkaja ettevalmistusele, tervisele ja eelnevale kogemusele

Täiskasvanutelt on nõutav ujumisoskus. Peaksite olema hea tervise juures, keskmiselt vastupidav. Teil ei pea olema eelnevaid veematkamisalaseid kogemusi ja teadmisi. Soovitav oleks siiski telkimise ja looduses liikumise-viibimise kogemus.
Kehtib omavastutus (matkast osavõtt omal vastutusel). Osavõtja kinnitab matka alguses oma valmisolekut ja võimekust kirjalikult.

Back To Top