Skip to content

Taevaskoja – Otteni matkarada

Taevaskoja-Otteni-Taevaskoja matkarada (6 km). “Viimse Reliikvia radadel”

Taevaskoja ümbruses on võimalik veeta ka pikem matkapäev. Rikkalikku lisa vaatamisväärsusustele pakub Taevaskoja-Otteni-Taevaskoja teekond. Kui oled startinud Saesaare parklast ja tõusnud treppidest Suure Taevaskoja paljandini (rahvakeeli “pae”), jätka sama kallast pidi allavoolu Otteni veskikoha suunas. Väike rada lookleb üle varjuliste paljandite, läbi sälkorgude ja vanade metsade. Rada pole tähistatud, pea jõge silmas. Jalgraja lähedusse sälkoru veerule jääb Jaan Rootsi ja August Sabbe metsavendade punkri süvend (tähistatud), võid leida välgust lõhestatud hiigelkuuski, komistada kobraste varjeurgudele; tähelepanelikul vaatlemisel võid paljandist avastada kinnivarisenud allikakoopa suu. Peagi lõikab miniatuurne kanjon (Ületammi kalju) raja läbi. Kanjoni põhjas kulgeb vana Himmaste-Otteni (Ottenderi) veskitee. Siin võib sind tabada üllatus. Kas tõesti filmist“Viimne Reliikvia“ tuntud von Riesbieteri tõllast väljaviskamise koht? Kuidas sai tõld kitsukesel teel nii kiirelt kihutada?
Kanjonis saabub teekonna tagasipöördepunkt ja nüüd tuleb pöörata vasakule, üle jõe viivale ajaloolisele kivisillale. Võid veelkord üllatuda kui väljud varjulisest metsast päikesepaistelisse jõeorgu. Hetkeks usud, et oled vanale Inglismaale sattunud. Niivõrd ehedalt ja stiilselt mõjub vana, 2 võlviga kivisild jõe kohale kaarduvate toomingatega. Jälle tunned ära “Viimse Reliikvia” võttepaiga – koha kus Siim tõkestas küünlavankri jälitajate tee. See on Otteni sild ja vesiveski ase.
Otteni sillaga lõpeb Ahja ürgoru kaitsela. Siit edasi kõrgub ainult üks kollakas-oranž liivakivipaljand, Ahja vool rahuneb ning kärestikke on veel ainult veskikohtade juures.
Sammu üle silla ja enne jõeorust väljumist värskenda end allikaveega. Üles veerule jõudnud,  pead ületama karjakopli. Ole tähelepanelik, koppel on ümbritsetud elektrikarjusega. Astu üle traadi või ava ja seejärel sulge kindlasti värav. Karjakoplist, kaitseala tähise juurest viib varjuline rada allamäge Suure-Taevaskoja pae alla tagasi. Sealt edasi on teekond jälle kuni parklani viitadega tähistatud. Matkaringi pikkuseks Saesaare parklast Ottenini ja tagasi pea 6 km, ajakulu umbes 3-4 tundi.

Mida siin veel teha võib? Kanuumatkad Ahja jõel, süstamatkad, parvematkad, valguspaadi matkad, räätsamatkad Valgesooljalgsimatkad, elektriratta matkad, tõukerattamatkad, valguskelgu matkad, tõukekelgumatkad

Asukoht. Matka start ja lõpp Saesaare külas, Saesaare on parklas (GPS:N 58 6.890, E 27 2.810) Tartu-Põlva (mnt. nr. 61) 40 km. Hea ligipääs Tartust (u. 40 km) ja Põlvast (u. 10 km) auto, rongi (Taevaskoja peatus) ja bussiga (Saesaare peatus). Stardikohast leiad infotahvli väiksema matkaraja skeemiga.

Lisaks:

Kui sulle meeldib matkata, siis tule kampa
Kiireimad uudised matkadelt saabuvad siitkaudu

[banner id=”3116″]

Back To Top