Skip to content

Valgesoo kaitseala matkarada 2 km

Valgesoo õpperada (2 km). 
Väike tähenduslik sooring.

Kui teekond juba kord Taevaskoja kanti on viinud, tasub ette võtta lühimatk ka Valgesoo maastikukaitselal. Sealt silmad arvukaid poolsaari, mis soosse lõikununa on meelispaikadeks metssigadele ja põtradele. Miniatuurne ja vaheldusrikas, lebab Valgesoo sinu all, surudes enda ja Ahja jõe vahele tillukest Valgesoo küla. Raba ise on tüübilt ühtlane, põnevat vaheldusrikkust leiad soo äärealadel. Õpperaja võlu peitub ringmarsruudis – lühikesele siirdesoo jupile järgneb piisavalt kõrgsood, seejärel keerab teekond  raiesmiku serva pidi madalasse, viljakasse põlismetsa, edasi läbi rabamänniku liivasesse pohlamännikusse. Võid silmata karukäpa kraapsu männipuul, metssigade porivanne, rähnide korruselamuid, ja hiiglaslikke sipelgapesi. Samuti leiad tähelepanelikul vaatlemisel mällusööbiva jälje looduse tasakaalu rikkumisest – aastatetaguse metsaraie tõttu hävinud sipelgaasurkonna (laudtee lõpuosas, enne pööret pinnaserajale; eramaa). Matk lõpeta nägusas puhkekohas kus laavus jalgu puhates võid kaasavõetud kehakinnitust nautida. Rajal on eri aastaaegadel erinevaid ilmeid. Talvel on see ehitud krõmpsu vaikusega, kevadel barbiroosade jõhvikaõitega, suvel uppunud männi-ja sookailu aroomi ning sügisel ägamas jõhvikapunase all.
Mida siin veel teha võib? Kanuumatkad Ahja jõel, süstamatkad, parvematkad, valguspaadid, räätsamatkad Valgesooljalgsimatkad, tõukerattamatkad, elektriratta matkad, valguskelgumatkad, tõukekelgumatkad

Asukoht.
Asub Vastse-Kuuste vallas, Kiidjärvelt 3 km Kärsa suunas. Suunaviit näitab Kiidjärve-Kärsa kruusatee kolmandalt kilomeetrilt paremale metsa. Lühikest liivateed pidi jõuad parkla ja vaatetorni juurde (GPS:N 58 9.196, E 27 3.433). Kohe infotahvli kõrvalt algab laudtee. Läheduses asub ka pinkide, laavu, grillaluse, puukuuri ja WC-ga lõkkeplats. Kohale saab bussiga Põlvast ja Tartust. Bussiga tulijad: Valgesoo asub Kiidjärve ja Akste peatuste vahel võrdsetel kaugustel (3 km). Paluge bussijuhilt peatust.
Pool rada kulgeb laudteel, pool pinnasel. Pinnasel on rada tähistamata, kuid hästi nähtav. Rada on 2 km pikk, esimesed 180 m on liigeldavad ratastooliga. Kui kiiret pole, kulub raja läbimiseks 1.5 tundi. Jalutuskäik laudteel sobib nii lastega peredele kui seenioritele, pinnaserada võib sügis-kevadisel ajal ja kestvate sadude ajal olla kohati pehme või vee all. Kummikute puudumisel peaks laudteed pidi tagasi pöörduma.

Lisaks

Kui sulle meeldib matkaradadel matkata, siis tule kampa
Kiireimad uudised matkaradadest saabuvad siitkaudu

[banner id=”3116″]

Back To Top