skip to Main Content

Õrsava matkarada. Värska

Õrsava matkarada (5 km). Mõnus jalutuskäik ajalukku.

Õrsava matkarada Värskas annab hea ülevaate Setomaa loodusest, minevikust ja olevikust. Mõnus, ladus ja rada kulgeb ümber Lämmijärve lahe. Seda lahesoppi kutsutakse küla nime järgi Õrsava järveks. Esimene osa teekonnast annab väikese ülevaate ajaloost, teine loodusest. Värska keskusest on kõige parem rajale saada Hirvemäe Puhkekeskuse juurest. Raja esimesel kilomeetril on märgistus pisut hõredavõitu, kuid hoia järvekallast silmas, siis pole eksimist karta. Peagi jõuad 1926 aastal Eesti kaitseväe poolt rajatud ehitisteni. Kunagi paiknesid Värskas ja Värska ümbruskonnas ratsa- ja kahurväelaste väljaõppelaagrid ning polügoonid. Lahe ääres, vaatega järvele ehitati kõrgemate ohvitseride elamud. Praeguseks on osa neist taastatud, osa seisab selle ootel. Lisateavet saad infotahvlilt. Mitte kaugel kindralite elamutest paikneb väike rohune rand ja nüüdseks juba suletud esimene Värska vee puurkaev. Põnev on teada saada, et mineraalvesi paikneb 400 m sügavusel nii suure rõhu all, et puuraugu avamisel tõusis veesammas 20 m kõrgusele. Muudki huvitavat mineraalvee kohta kirjeldab infotahvel. Edasi möödub teekond lauluplatsist ja keerab üle Värska oja viiva silla järve teisele kaldale. See oli teekonna pöördepunktiks. Tagasitee on vaheldusrikas, kulgedes järveäärset männimetsa pidi. Rada ületab sildu, möödub RMK Värska puhkemajadest (suplemisvõimalus) ning RMK Luige puhkemajast. Peale 4 kilomeetri läbimist jõuad Värska-Tartu maanteele. Tee parempööre, ületa laht mööda maanteesilda ja lõpeta matk Hirvemäe Puhkekeskuse juures. All rannas saab ujuda ja päikest võtta.

Mida siin veel teha võib? Räätsamatk Kure- või Suursuus, jalgsimatkad, tõukerattamatkad, valguspaadi matkad, valguskelgu matkad, elektriratta matkad, tõukekelgumatkad,kanuu-, süsta- või parvematk Võhandu jõel

Asukoht. Asub Värska vallas. Alustada võib nii Hirvemäe Puhkekeskuse juurest (GPS:N 57 57.372, E 27 37.785) kui ka RMK puhkemajade lähedusest. Raja otsa saab auto või liinibussiga Tallinnast, Tartust, Võrust, Põlvast (peatus “Värska”). Auto võib jätta Hirvemäe Puhkekeskuse juurde parklasse. Rada on läbitav ka tõukerattaga. Jõukohane kõigile. Rada tähistatud matkaja logoga viitadega.

Lisaks

Kui sulle meeldib matkata, siis tule kampa

Kiireimad uudised matkadest saabuvad siitkaudu

[banner id=”3116″]

Back To Top