Nii kanuu kui süst on suurpärased veematka vahendid. Kuid nagu lahtisel autol ja väikebussil on erinevad otstarbed, nii ka neil kahel paadil. Vaatame seekord lühidalt süsta (kayak ingl. k.) eeliseid kanuu (canoe ingl. keeles) ees ja kummutame mõned süstade (kajakkide) kohta käivad müüdid. Matkajuht on kanuudega opereerinud 30 aastat ja süstadega 18 aastat, ning siin mõned kogemused:
Kõigepealt lükkame ümber süstade kohta kinnistunud ettekujutused
- Matkasüst ei lähe kergemini ümber kui kanuu. Vastupidi, matkasüsta põhja kuju, aerutaja asend, kere pikkus- ja laiusmõõtude suhe on kujundatud nii, et süsta püstivus (seisukindlus) oleks maksimaalne. Kuna kanuus istub aerutaja kõrgemal veepinna kohal, süstas aga paadi põhjas, veepiiril, mugavas istmes, siis silmneb süsta vaieldamatu eelis – matkasüst on märgatavalt ümberminekukindlam kui kanuu, sest raskuskese on madalamal (veepiiril). Põhineb “jonnipunni” effektil.
- Ei jää süstasse kinni. Ümbermineku korral “kukub” matkaja matkasüstast sama lihtsalt välja kui kanuust. Sest matkasüsta sõitjaruumi ava on 110 cm. Kui tavainimese koduukse ava on tavaliselt 80-120 cm ja inimene mahub koduuksest sisse, siis mahub ta ka süstast välja “kukkuma”.
- Ei pea oskama “eskimopööret”. Kuna sõitjaruumi ava on väga suur, siis pole võimalustki, et keegi jääks pea alaspidi vee alla ning selleks, et matkasüstaga sõita, pole vaja “eskimopööret”. Eskimopööre jäägu ekstreemsportlastele, meredel, suurtel järvedel matkajatele või slalomistidele vajalikuks oskuseks
Niisiis süsta eelised kanuu ees?
- Süst on kiirem. Süst on mõnevõrra kitsam ja hüdrodünaamilisema kujuga – veetakistus on väiksem, mis tähendab, et sama jõupingutusega saab kiiremini edasi. Topeltaer (laba mõlemal pool) võimaldab pidevat liikumist ja paremat hoogu. Süsta juhitakse tüüriga, st. tüür aitab hoida sirgjoonelist liikumist, vähendades vajadust pidevalt aerutamisega suunda korrigeerida.
- Süst on kuivem (veekindlam) ja lainekindlam. Süsta kokpiti (sõitjaava) on vajadusel kaetud süstapõllega või süstaseelikuga, mis ei lase vihmal või pritsmetel sõitjal märjaks saada. Süst ei täitu ka kärestikus veega nagu avatud kanuu.
- Süst on stabiilsem. Nagu eespool loetlesime, teeb süsta ehitus ta stabiilsemaks, tõhusamaks, kuivemaks jaheda ilmaga, tuules, kärestikes liikumiseks.
- Süst on kergem. Süst on sageli 5-8 kg kergem, mis pikkadel matkadel või maratonidel annab tuntava eelise. Kergus tuleneb ehitusest ja kasutatud materjalidest. Matkajuhi süstad on valmistatud HDPE plastikust, mis annab õhema kereseina puhul 8 korda suurema vastupidavuse tavalise paksusega PE plastikust seintega võrreldes.
- Süst on tuulekindlam. Süst on madal. Madalam profiil aga tähendab, et süsta mõjutab tuul vähem. See on eriti oluline avatud veekogudel, järvedel või tuulistel jõgedel. Samuti väsitab külgtuul sõitjat vähem, sest kurssi saab hoida tüüriga. Seega ei pea aerutaja kursi hoidmiseks üle koormama ühe poole kätt.
- Kindlam juhitavus voolus. Süsta juhitavus on parem kitsastes kohtades, jõeloogetes ja tugeva vooluga veekogul – see tuleb kasuks näiteks kärestikes ja kitsastes, takistusteta jõgedes.
Mis on süstal, aga kanuul pole, – ehk mis on süsta tüür?
Tüür on süsta ahtrisse kinnitatud liikuv labakujuline detail, mida saab liigutada enamasti jalgadega (pedaalide abil). Ta aitab muuta või hoida süsta kurssi, eriti külgtuules või ebastabiilsetes voolutingimustes.
Tüüri mõju süsta omadustele
Kurss ja juhitavus
- Stabiilsem kurss. Tüür aitab hoida kurssi, vähendades vajadust pidevalt aerutamisega suunda korrigeerida.
- Külgtuules hoiab suuna paigas, mis vähendab energia- ja närvikulu korrigeerimisele.
- Võimaldab kärestikes või kiirevoolulises, kivises jões kiiremini reageerida ja kurssi muuta.
Tulemus: vähem väsimust, suurem kontroll, eriti kui tuul või vool tahab sind õigelt kursilt kõrvale kanda
Kiirus
- Tüür ei vähenda oluliselt kiirust, kui see on neutraalasendis – laba pind on väike ja õhuke.
Kiirus võib hoopis suureneda, kuna:
- kulub vähem energiat suuna korrigeerimisele,
- Kulub vähem hoogu külgliikumisest väljatulekuks.
Matkaja mugavus- ja kindlustunne
- Tüür lisab kindlustunnet, eriti algajale või ebakindlas olukorras (tuul, laine, kitsas, kiire kärestik).
- Ei pea pidevalt aeruga “tüürima”, saab keskenduda jõulisemale ja rütmilisemale liikumisele.
- Tüüripedaalid, kuhu jalad saavad toetuda, tekitavad kindlama kehaasendi ja mugavama ergonoomika pikaajaliseks aerutamiseks.
Kas võib olla, et tüürist pole kasu või see takistab?
- Madala veega jõgedel võib tüür põhjas lohiseda või takerduda.
- Kivide ja takistuste vahel võib tüür saada kahjustada.
- Mõned kogenud aerutajad eelistavad tüürivaba süsta, kuna nad oskavad tehniliselt aeruga suunda hoida.
Nüüd kui süst hinnatud, siis millal eelistada ikkagi kanuud?
- Kui liigud koos pere või väikese grupiga, rahulikul ja vähesõidetaval jõel, kus on palju vettekukkunud puid, kust tuleb paate palju üle või ümber puude vedada.
- Kui soovid palju varustust kaasa võtta, on avatud kanuu väga hea valik. Kanuu mahutab rohkem ja on mõnusalt avar, võimaldades ka jalgade sirutamist ning lastel ruumikat olemist.
- Samuti on ta sobilik lühikesteks või lõõgastavateks suvematkateks rahulikel vetel, kus manööverdusvajadus on väike.
Kokkuvõtteks
Nii süst kui kanuu on väärt valikud ja kumbki tuleb õigel ajal õigesse kohta. Kui soovid liikuda turvalisemalt, kiiremini, väiksema pingutusega, voolus ja tuules kindlamalt, siis tasub proovida matkasüsta.
Kui soovid rohkelt varustust kaasa võtta, lähed rahulikule jõele rahu ja kaaslaste seltskonda nautima, siis on kanuu omal kohal. Olgu Su valik milline tahes – veematk on alati seiklus, mis viib su eemale rutiinist ja tagasi looduse rütmi.
Meie 30-aastase kogemusega veematkade korraldajana aitame sul leida just selle õige paadi ja veekogu – olgu see süst või kanuu. Tule proovima ja avasta Eestimaa loodus vee pealt!
Vaata süstamatkade ja kanuumatkade valikut
Broneeri oma seiklus juba täna: info@matkajuht.ee, +37256678113