Skip to content

Kõnnumaajõgi Setomaal. Mädajõe veematkarada

Kirjeldus. Kui tahad kulgeda tõelisel kõnnumaajõel, siis selleks on Mädajõgi. Mädajõgi suubub enne Võõpsut Võhandusse. Voolab ta läbi soode ja  madalate lammimetsade. Jõgi on kitsas, looklev, rahuliku vooluga, langetisest vaba. Kaldad on pehmed, ehk vanarahva keeles “mädad”. Peale ei saa jala ega hobusega minna – vajud läbi. Sellest siis nimigi – Mädajõgi. Pehmetel kallastel on aga omad eelised: talusid jõe kallastel pole, põldusid ka mitte. See aga tähendab, et loodus avaldub siin oma kõige loomulikumal moel. Huvitaval kombel moodustab Mädajõgi ka piiri Eestimaa ja Setomaa vahel.
Aeruta vaikselt, lobise vähe, hoia silmad lahti ning fotoaparaat või vidokaamera käepärast. Võid näha vee- ja röövlinde, hea õnne korral võib kohata kopraid, põtru ja metssigu. Kopratamme pole, küll on märgata rohkelt koprapesi, kanaleid ja varjeurge.
Mädajõel matkamiseks sobivad paremini jahedamad ja veerikkamad kuud oktoobrist mai lõpuni. Siis on veeseis kõrgem, putukaid ja veetaimestikku vähem. Sobivaks sõiduvahend on süst, kanuu, väike kummipaat.

Matkakorraldus:
Matkajuht korraldab Mädajõel 1 päevaseid süsta- parve-, ja kanuumatku. Ühine!

Asukoht.
Kui matkad isikliku oma paadiga, siis stardi Põlva-Värska mnt. sillalt Niitsiku risti lähedalt (GPS:N 57 57.706, E 27 28.288). Siin on Järvepää järve mõju tuntav ja jõgi piisavalt veerohke väiksema sõiduvahendiga alustamiseks. Paadi puudumisel võid tellida ka kanuu- või süstamatka korralduse. Siis pole muret varustuse hankimise, transpordi ja sihtpunktist ärasaamise pärast. Lõpetada võib Kahkvas (1,5t), Kärel (3t) või Võõpsus (4t). Marsruut on läbitav ja jõukohane ka vähese sõiduoskusega matkajale.

Kui sulle meeldib matkata, siis tule kampa
Kiireimad uudised matkadelt saabuvad siitkaudu
Back To Top