Skip to content

Tilleoru Matkarada

Tilleoru matkarada (5 km). Kontrastide päev.

Varbuse küla Postitee ääres pakub võimalust kontrastseks programmiks. Kus mujal saaks hiiglaslike masinate keskelt astuda otse matkarajale? Tõsi on, et peale Eesti Maanteemuuseumi külastamist võib kivi ja raua juurest suunduda otse Ahja jõe äärsesse õrna loodusesse. Sea sammud Eesti Maanteemuuseumi parklast Võru suunas kuni jõuad Tilleoru põhja. Siin on Ahja jõgi veel kitsuke ja silmusklev. Rada stardib sillalt vasakut kallast pidi allavoolu.
Ahja on selge ja külm – allikane jõgi. Jõe toitjaks on pisikesed nired mis valguvad välja Tilleoru nõlvadest. Vesisevõitu jalgealuse kaitseks kulgeb rada pikalt laudteed pidi. Mööda Matsivallist ja Tilleoru tammest. Org on kaunis, pole ime, et muiste tahtnud mõisnik just siia lossi ehitada. Peagi lubab külgrada käia jõe peal kopratammi uudistamas. Mõne aja kuludes keerab rada orust välja “sisemaale”. Siin pilt muutub – jõeäärsed lammid asenduvad kuusemetsaga. Vaheldusrikas teekond möödub sissevarisenud laega metsavendade punkrist ning jõuab Merioone allikani. See on mõnusa auraga koht, kus aeg juskui aeglustuks. Kiika allikakoopasse ja kustuta janu kristallselge veega. Peale puhkepausi tõuse treppe mööda orust välja välule. Siin seisab vana ristimänd. Kas tõesti möödusid siit vanasti matuserongid ja peatudes tehtud männile ristimärke? Et pedajal risti nähes kadunuke mõistaks, et tagasiteed koju enam pole. Ristid männikoores ja vaevuaimatav jälg teest muudavad jutu tõeks. Suundu edasi teejälge pidi. Hoia nüüd silmad lahti, sest varsti pöörab rada vaskule, ning kulgeb Hurmi oja vasakkallast pidi Postiteeni ja sealt edasi Maanteemuuseumi parklani. Maist kuni septembrini saad keha kinnitada Maanteemuuseumi Teemajas.
Eriliselt kena on rada ülaste ja varsakapjade õitsemise ajal. Siis pole ka sarapuud veel täislehes ning päikeseküllastes metsalustes võib näha tegutsemas nurmkanu.

Mida siin veel teha võib? Kanuumatkad Ahja jõel, süstamatkad, valguspaadi matkad, jalgsimatkad, elektriratta matkad, tõukerattamatkad, valguskelgu matkad, tõukekelgumatkad
Majutus lähikonnas

Asukoht. Asub Kanepi vallas Varbuse külas. Raja algus vana Tartu-Võru mnt. (Postitee) sillalt Tilleorus (GPS:N 58 0.835, E 26 55.301). Algusesse pääseb auto ja bussiga (Tartust ja Võrust, peatus “Varbuse”). Raja pikkus on ligi 5 km, läbimiseks kulub 2 tundi. Rada on jõukohane kõigile. Tähistatud puitviitade ning roheliste ja oranžide märkidega puudel. Lähim tasuline telkimisvõimalus Hurmi järve ääres. Lähim igaüheõiguse telkla asub Palojärve ääres ja Erastvere järve ääres. Pole kohandatud puuetega inimestele.

Lisaks:

 

Kui sulle meeldib matkata, siis tule kampa
Kiireimad uudised matkamisest saabuvad siitkaudu

[banner id=”3116″]

Back To Top