Skip to content

Süstamatkad

Süstamatk jõel on elamuslik ja värskeid kogemusi pakkuv meelelahutus varakevadest hilissügiseni. Matkasüstad on stabiilsed, kiired mugavad ja turvalised. Süst on pedaalide abil kergelt tüüritav ning sõitja on süstateki ja põllega kaitstud vihma ja pritsmete eest. Seega ilm ei sega ette võtta mistahes jõge, mistahes ilmaga. Süstamatkad toimuvad kõigil Eesti veematkajõgedel (ja Lätis ka). Valige sobiv aeg plaaniliste matkade hulgast ja tellige matk +37256678113 ja info@matkajuht.ee 

Plaaniliste matkade kalender. Kliki!

Plaaniliste matkade kalender

Süstamatk Ahja ja Võhandu jõel. Sulavete Süstasafari

Tulge suvel Ahja või Võhandu jõele süstamatkale. Varakevadel ootab Teid Sulavete Süstasafari.
Märksõnad: taevaskojad/ liivapaljandid ja müürid, vanad veskid, koprad, linnud, kultuur, vaated, foto. Hind: 30 € in. Sisaldab: süstade laenutust ja varustuse transporti, turvavarustust ja instruktaaži, kaldajulgestust, autode ümbervedu matka lõppu.

Ühepäevane süstamatk Võhandu jõel

Märksõnad: koopad, paljandid ja kärestikud. Veskid, loodus, veelinnud ja -loomad, vaated, foto.(Marsruudi pikkuse ja raskusastme saab valida vastavalt soovile (3-6h, 13-23km). Marsruudi valikud siin. Autode ümbervedu toimub enne matka või matka lõpus. Laste soovituslik vanus al. 12 a. Miinimumgrupp 8 täisk., väiksemad seltskonnad saavad liituda plaaniliste matkadega.  Hind: 25 € täisk. / 20 € laps (6-16a)

Kahepäevane süstamatk Võhandu jõel

Suurepärane võimalus veeta seiklusrikas nädalavahetus vee peal looduse keskel. Teekond läbib võhandu haaravamaid lõike. 2 päeva, 1 öö. Hind: 50 € täisk. / 30 € laps (6-16a). Loe rohkem kahepäevasest süstamatkast

Kolmepäevane süstamatk Võhandu jõel

Kolm päeva seiklust Eesti pikimal jõel. Telkimise ja lõkkesöögiga iseseisev matk.
Miinimumgrupp 4 täiskasvanut. Hind: 75€ täisk. / 45€ laps (6-16a). Loe rohkem kolmepäevasest süstamatkast

Ühepäevane süstamatk Ahja jõel

Pikkus: 11 km, 2-3 tundi
Marsruut: Koorvere – Kiidjärve
Hind: 25 € täisk. / 20 € laps (6-16a)

Kahepäevane süstamatk Ahja jõel

Pikkus: 27 km
Marsruut: Aarnaorg – Saesaare
Hind: 50 € täisk. / 30 € laps (6-16a)
Matka tüüp: Iseseisev matk

Kahepäevane süstamatk Põltsamaa jõel

Kahepäevane iseseisev matk metsajõel. Hind: 60 € in. Vaata rohkem süstamatkast Põltsamaa jõel

Süstamatk EU piiril Piusa jõel

Hind: 30 € täisk./20 € laps (6-16a). Märksõnad: Ajalugu, loodus, Vene piir, seto elu, vaated. Vaata rohkem infot süstamatkast Piusal

Mitmepäevase matka hind sisaldab: süstade laenutust ja varustuse transporti, turvavarustust, instruktaaži, matkajate autode ümbervedu, kaarti, telkimiskohtade infot, hädaolukorra tuge

Süstad

Süstamatkad toimuvad kiiretel, mugavatel ja kaasaegsetel 2 kohalistel süstadel Ahjal, Piusal, Võhandul, Mustjõel, Väike-Emajõel. Prijon Cruiser süst  on mugav, stabiilne, hästijuhitav ja kiire sõiduvahend.
Kui oled juba kanuudega küllalt sõitnud, tule süstamatkale!
Süst Prijon Cruiser II on suurepäraste omadustega kahekohaline matkasüst. Ta on silmapaistvalt stabiilne ja mahukas. Kui võrrelda Cruiserit ja Eestis laialt kasutatavat kanuud “Jüri” siis pikkuselt on Cruiser 20 cm lühem 17 cm kitsam. Sõitjate ja lastiga koormatud süsta raskuskese asub allpool veepiiri, mis tagab väga hea püsivuse. Suur sõitjaruumi ava kergendab süsta sisenemist ja väljumist, samuti võimaldab pikal sõidul jalgu puhata. Süsta juhitakse pedaalide abil väga mugava tüürimehhanismi kaudu. Veealuste takistuste ületamisel kerkib tüür üles.  Aerutamiseks kasutatakse vastupidavaid alumiinium-plastik aere.

Ühest olulisest asjast veel – süst ja kajakk on üks ja sama asi. See on pealt kinnine veesõiduk. Eskimo keelest (kajakk = “jahimehe paat” eskimo k.) laenati see inglise keelde ning sealtkaudu on juurdumas ka eesti keeles. Ometi on selle sõiduki kohta ka vana eestikeelne nimetus – süst (e. lootsik, paat A.Raun; A.Saareste). Tõenäoliselt on see nimetus üle kandunud kangakudumise süstikult mis kujult meenutab väga süsta. Eskimo mees käib jahilkajakiga, eesti mees süstaga või käib süstamatkal.

Kasulikku lugemist

Soovitused veematkaja isiklikule varustusele

  • Jalanõud. Sobivad vanemad, kinnised või poolkinnised kerged jalanõud. Lahtise kanna- ja varbaosaga jalanõud on vähesobivad, kuna paadist vetteastumisel võib vigastada katmata jalaosa. Jalatsid saavad matka jooksul märjaks ja poriseks. Suurema turvariski tõttu ei soovitata kasutada kummikuid. Kanuu ümberminekul täituvad need veega ja takistavad ujumist. Jalanõude sisse on soovitav panna paksem sokk, mis hoiaks ka märjana sooja.
  • Peakate. Kandmiseks sobib pearätt või lõuapaelaga matkamüts. Selline peakate kaitseb päikese, vihma ja putukate eest ning tema ärakadumise võimalus on väiksem.
  • Kindad. Soovi korral võiks kasutada õhukesi kindaid. Varakevadistel ja talvistel matkadel on soovitavad neopreenkindad.
  • Pealisriietus. Fliis + vihmakindel jope või vihmakeep.
  • Varuriided märjakssaamise puhuks.
  • Veekindlad kotid dokumentidele, autovõtmetele, videoaamerale, fotoaparaadile, mobiiltelefonile ja varuriietele.
  • Joogivesi ja energiakontsentraadid. Kaasavõtmiseks võib soovitada tavalist pudelivett ning šokolaadi, müslibatoone ja pähkleid. Külma ilma puhul oleks kasu termosetäiest kuumast teest.

Süstamatk

Süstamatk on mugav ning põnev viis avastada maailma. Sellega saab igaüks hakkama. Kuigi “süstaga” seoses kujutleme ehk saledaid ja ebastabiilseid sportsüstasid, siis matkamiseks kasutatakse hoopis teisi aluseid. Nende erinevus on sama suur kui pereautol ja vormelil.
Süstad. Matkasüstad on mahukad ja mugavad. Kere laiuse ja kuju tõttu ning põhjusel, et iste paikneb allpool veepiiri, ei lähe nad ümber. Süstal on veel eeliseid:

  • vihma eest on sõitja kaitstud süstapõllega,
  • kahelabalise aeruga on aerutamine tõhusam,
  • tüürimine on sõitjaruumist pedaalidega ahtritüüriga, varustus on veekindlas pagasiruumis jne.

Eelteadmisi süstamatkale tulekuks pole vaja – need saab juhendamise käigus. Lapsed võivad osaleda al. 6. eluaastast.
Ümberminek. On küsitud, kas süsta ümberminekul jään pea alaspidi rippuma? Ei, see pole nii. Kokpiti ava läbimõõt 110 cm. See on suurem kui keskmisel koduuksel. Seega, kes mahub sisse uksest, mahub ka matkasüstast sisse-välja liikuma.
Turvalisus. Süstamatk on riskivaba rändamise viis tavatingimustes. Varakevadise ja sügisese suurvee ajal tulge kummiparve– või kanuuparvematkale.
Riietus. Selga pange mugav ja määrdumist mittekartev riietus. Kaasa tasub pakkida vihma- ja tuulekindel jakk, varuriided, sääsetõrje, päikesekreem, vesi, näksid ja veekindel mobiilikott. Jalga kinnise nina ja kannaga jalanõud (sandaalid, veematka sussid, tossud). Pähe müts või rätik. Maha tuleks  jätta alkohol.

Back To Top